top of page
Påskafton 30/3 Konsert

Påskafton 30/3 Konsert

MARIA ~ genom tårar mot ljuset 

Händelser i Jesu liv, gömda i ett modershjärta

Lör 30 mars 18:00


Välkommen till en meditativ konsert i Västerkyrkan i påskhögtidens mellanrum mellan Långfredagen och Påskdagens morgon. Eva Kunda Neidek har komponerat ny musik som har sitt ursprung i vad som i vissa traditioner benämns 'Jungfru Marie sju smärtor'. I styckena följer vi Marias oro och sorger, från Jesusbarnets födelse till Golgata och Jesu grav. Det sista stycket leder oss in i påsknattens mysterium, då graven står tom och hoppet tänds.


VOKALENSEMBLE 

Anna Medin, Jenny Rissler, Lisa Sonesson, Pernilla Bäck, Susanna Sonesson, Tanja Arvidsson Ortner, Tilda Ullerås


FIOL | Hedda Heiskanen

CELLO | Anna Thorstensson 

PIANO | Eva Kunda Neidek


LÄSNINGAR | Karin Olofsdotter


Fri entré


Konstnär: Taruna Rettinger (med tillstånd)


bottom of page